آهنگساز فیلم‌‌های مهم تاریخ سینما درگذشت

اخبار هنری : کریستف پندرسکی، آهنگساز نام‌‌آشنای لهستانی در سن 86 سالگی درگذشت.
به گزارش گاردین، کریستف پندرسکی پس از سال‌‌ها بیماری امروز یکشنبه (۱۰ فروردین) چشم از جهان فروبست. این آهنگساز برجسته در ۸۶ سالگی و پس از یک بیماری طولانی صبح امروز جان باخت.
وی متولد لهستان و از چهره‌‌های نمادین موسیقی معاصر محسوب می‌‌شد و سازنده موسیقی فیلم‌‌های مهمی چون «جن‌‌گیر» ساخته‌‌ی ویلیام فردکین، «درخشش» ساخته‌‌ی استنلی کوبریک و «از ته دل وحشی» به کارگردانی دیوید لینچ بود.
او از چهره‌‌های آوانگارد اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی و صدایی آزادی‌‌خواه در ورای همه سنت‌‌ها بود و زمانی که تنها ۲۶ سال داشت، توجه جهانی را معطوف خود ساخت. وی از آن زمان تاکنون چهار اپرا، هشت سمفونی و چندین آهنگ کرال و کنسرتو خلق کرد و چندین جایزه دریافت کرد که چهار جایزه گرمی از جمله آن‌‌ها بود. جایزه ویژه یونسکو برای «مرثیه قربانی‌‌های هیروشیما» نیز از دیگر جوایز وی بود که پندرسکی این اثر را در سال ۱۹۶۰ و برای اجرا با ۵۲ ساز زهی نوشته بود. جایزه ویژه برای یک عمر فعالیت هنری، درکنار دریافت بیست دکترای افتخاری از مهم‌‌ترین دانشگاه‌‌ها و مراکز علمی جهان از دیگر افتخارهای وی بود. او تنها سال ۲۰۱۷ دو جایزه برد که یکی از آن‌‌ها جایزه گرمی برای بهترین اجرای کرال بود.
وزیر فرهنگ لهستان درحالی‌‌که پندرسکی را یکی از بزرگ‌‌ترین موسیقی‌‌دانان لهستان خواند، از درگذشت وی به عنوان خسرانی جبران‌‌ناپذیر یاد کرد.
دختر این آهنگساز با اعلام خبر درگذشت وی افزود که این هنرمند برای ابتلاء به بیماری کرونا آزمایش شد اما تست وی منفی بود و او از عوارض ناشی از بیماری‌‌های قبلی خود جان باخت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید