«مارادونا» ی افسانه‌ای در جشنواره کن

سازندگان فیلم «دیه‌گو مارادونا»

آرت نیوز پرس: هفتمین روز جشنواره فیلم کن با نمایش مستند «دیه‌گو مارادونا» ساخته آصف کاپادیا، کارگردان بریتانیایی هندی تبار همراه بود. ۱۱ سال پیش نیز فیلمی بر اساس زندگی مارادونا به نام «مارادونا به روایت کاستاریکا» ساخته امیر کاستاریکا در بخش غیررقابتی جشنواره کن ۲۰۰۸ شرکت کرد.

آصف کاپادیا پیش‌ازاین، برای ساخت مستند «امی» با موضوع زندگی «امی واینهاوس»، خواننده و ترانه‌سرای بریتانیایی برنده جایزه اسکار شده است. آصف کاپادیا ۹ سال پیش هم فیلم «سنا» را ساخته بود که مستندی درباره زندگی آیرتون سنا، راننده برزیلی رالی است که در ۳۴ سالگی در یک مسابقه اتومبیلرانی کشته شد.

فیلم ۱۴۰ دقیقه‌ای «دیه‌گو مارادونا» که آخرین قسمت از این سه‌گانه است، سال‌های حضور مارادونا، این اسطوره فوتبال را در باشگاه ناپل ایتالیا در فاصله سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۱ روایت می‌کند که از یکسو بهترین سال‌های فعالیت این فوتبالیست بود و از سوی دیگر، به جدایی تلخ میان ناپل و مارادونا انجامید.

مستند «دیه‌گو مارادونا» ساخته آصف کاپادیا

در این فیلم، آصف کاپادیا به دنبال کشف مردی است که در پشت چهره یک نابغه وجود دارد؛ برای اینکه بتواند از دیه‌گو بیشتر بگوید تا از مارادونا. او برای ساخت این فیلم با ۸۰ نفر ازجمله خانواده، بستگان و دوستان مارادونا گفت‌وگو کرده است. همچنین از ۵۰۰ ساعت فیلم‌های منتشرنشده از آرشیو شخصی فوتبالیست سابق آرژانتینی استفاده‌شده است.

برخی از این تصاویر که در فیلم هم نمایش داده می‌شود بسیار تأثیرگذار است؛ مثلاً حضور مارادونا در استادیوم سن پائولو و در میان طرفداران ناپلی این فوتبالیست. قرار بود مارادونا هم یکشنبه‌شب به کن بیاید و در اکران فیلمی که بر اساس زندگی شخصی و حرفه‌ای او ساخته‌شده شرکت کند اما به گفته آصف کاپادیا، به دلیل مشکل جسمی‌ پیش‌آمده و زخمی که در شانه‌اش ایجاد شد، نتوانست در این جشنواره شرکت کند.

مارادونای ۵۸ ساله که اکنون در مکزیک زندگی می‌کند، قرار است به‌زودی تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید