جشنواره جهانی فجر بیانیه داد قاچاق “دیدن این فیلم‌ جرم است” کار ما نیست

اخبار هنری: “محمدرضا شفاه”؛ تهیه‌کننده “دیدن این فیلم جرم است” پس از قاچاق فیلم، عنوان کرد که نسخه قاچاق فیلم، همان نسخه بازبینی جشنواره جهانی فجر است.
حالا روابط‌عمومی جشنواره جهانی، طی یادداشتی، توضیحاتی در این باره داده که بدین شرح است :

■ متاسفانه صاحبان فیلم “دیدن این فیلم جرم است” فراموش کرده‌اند که نسخه فیزیکی بازبینی را تحویل دفتر جشنواره جهانی نداده‌اند و با اعزام نماینده مورد اطمینان خود، نسخه بازبینی را توسط ایشان به دبیرخانه فرستاده و پس از بازبینی در حضور آن نماینده، نسخه را تحویل گرفته‌اند.از این رو هیچ نمونه‌ای از فیلم مزبور در دفتر جشنواره موجود نبوده که چنین اتفاقی از این طریق افتاده باشد.
در چند ماه اخیر، صاحبان فیلم “دیدن این فیلم جرم است” و در پی آن، معدودی از رسانه‌ها، بدون ارائه مدارک مستدل و حتی کوچک‌ترین پیگیری درخصوص نحوه قاچاق این فیلم، به صرف وجود کپشنی با عنوان بازبینی جشنواره جهانی فیلم فجر در زیر نسخه موجود در فضای مجازی، شبهاتی را درباره جشنواره جهانی مطرح کرده‌اند.
بدیهی است حتی به فرض تحویل نسخه به جشنواره، کلیه نسخ بازبینی فیزیکی تحویل شده به دبیرخانه فیلم‌های ایرانی جشنواره، در صورت عدم مراجعه صاحب اثر برای دریافت نسخه تا تاریخ معین، به روال معمول بین‌المللی، امحاء می‌شوند.
در سال‌های اخیر صدها فیلم مهم ایرانی و خارجی به ویژه آثاری که پیش از این در هیچ رویدادی به نمایش درنیامده‌اند، در اختیار دبیرخانه جشنواره جهانی قرار گرفته‌ و حتی یک مورد مشابه ادعای دست‌اندرکاران این فیلم، پیش نیامده‌ است.
به‌رغم آن‌که جشنواره جهانی فیلم فجر، در مقام پایگاهی مطمئن برای دریافت محصولات سینمایی از تمام نقاط جهان، کوچکترین تردیدی ندارد که نسخه فیزیکی فیلم مورد نظر تنها در اختیار صاحبان اثر بوده و به دفتر جشنواره تحویل نشده است، پیگیری‌ها و مکاتباتی را با پلتفرم‌های خارجی که فیلم را منتشر کرده‌اند، آغاز کرده تا نسبت به شناسایی مجرای این عمل غیرقانونی اطمینان حاصل کند.
شگفت آن که به نظر می‌رسد صاحبان اثر تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده‌اند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید